Šta je PzV?

TEORETSKE OSNOVE PREDUZEĆA ZA VJEŽBU 

Preduzeće za Vježbu je model preduzeća namijenjen za učenje. Taj model omogućuje oponašanje svih aktivnosti "realnog" preduzeća sa različitim stupnjem zahtjevnosti. Preduzeće za Vježbu je namijenjeno za sticanje, primjenu i produbljivanje znanja, kao i razvoj sposobnosti i ponašanja u svim područjima ekonomskih struktura od referenata do preduzetnika. Jače strane Preduzeća za Vježbu su vanjski kontakti, jer kao što preduzeće poslovno sarađuje u realnoj poslovnoj privredi tako i Preduzeća za Vježbu održavaju poslovne kontakte između sebe.

U Preduzeću za Vježbu se odvijaju svi praktični poslovni slučajevi od nabavke pa do prodaje. Trgovačke djelatnosti koje su u vezi sa svim aktivnostima trebaju se provoditi tako što će učenici uzimati u obzir sve trgovačke običaje i pravne odredbe. Međutim, roba i usluge kao i novac koji je potreban za vršenje plaćanja u Preduzeću za Vježbu zapravo ne postoje. Informacije i dokumenti koji su potrebni za jedno preduzeće izrađuju i razmjenjuju se upotrebom moderne tehnologije.

Pored nacionalnih i internacionalnih kontakata simulacija je još jedna od jačih strana Preduzeća za Vježbu. Pogrešne odluke koje u stvarnom poslovnom svijetu mogu ugroziti vlastito preduzeće, u Preduzeću za Vježbu naprotiv ne izazivaju ozbiljne ekonomske posljedice. One, kao dio vlastitog iskustva učenika, predstavljaju značajan faktor u procesu učenja.

Cilj nastave u Preduzeću za Vježbu je sveobuhvatan, a to je ka trgovini i problemima orjentirano i ka učeniku usmjereno posredovanje praktičnog znanja o tokovima unutar jednog preduzeća kao i veze između preduzeća. Prije svega aktivnosti sa poslovnim partnerima kod učenika potiču proces učenja i izazivaju visok stepen motivacije. Dostizanje ključnih kvalifikacija (npr. sposobnost rada u timu, umreženo razmišljanje, jezičke kompetencije) osposobljava učenika za poslovnu mobilnost i fleksibilnost u internacionalnom poslovnom i preduzetničkom svijetu. I to npr. kada učenik prilikom nabavke u Preduzeću za Vježbu treba upotrijebiti svoje znanje koje je stekao, kada treba  saradnji sa svojim saradnicima pronaći optimalno rješenje pri nabavci, kada treba uočiti određeno djelovanje na uspjeh preduzeća i zastupati neku odluku pred poslodavcem.

I za nastavnika Preduzeća za Vježbu nastava u PzV-u predstavlja poseban izazov: iz uloge predavača u ulogu saradnika u timu, iz uloge nadređenog u ulogu savjetnika.

RAZLIKE IZMEĐU PREDUZEĆA ZA VJEŽBU I "REALNE" FIRME

Preduzeća za Vježbu ne nastupaju na tržištu PzV-a kao perfektno preduzeće. Uveliko zavisi od nastavnika u kojoj mjeri "njegovo/njeno" Preduzeće za Vježbu liči pravom preduzeću. Za funkcionisanje jednog preduzeća potrebno je ipak osnovna struktura. Iako većina menadžera Preduzeća za Vježbu želi izgraditi preduzeće koje, što je moguće više, liči na realno preduzeće, ipak postoje razlike. 

U centru aktivnosti se nalazi ekonomski uspjeh firme veći broj ponuđenih šansi učenja!

Učenici u Preduzeću za Vježbu mogu upoznati i ekonomiju i trgovinu. To unosi dinamiku u učenju. Učenici djeluju kao upravljačke snage i saradnici, neki razvijaju i preduzetnički duh, a nastavnici se uklapaju u ulogu preduzetničkog savjetnika (neki preuzimaju i ulogu rukovodioca)

Ured

Preduzeća za Vježbu se nalaze u kabinetima uređenim u obliku ureda. Podijeljen je u odjeljena i sadrži, zavisno od veličine, oko 15 radnih mjesta za učenike, kao i odjel za konferencije. Ured je kao i u praksi opremljen sa svim modernim kancelarijskim uređajima, te uređajima za informisanje i komunikaciju.

Grupe učenika dolaze, zavisno od rasporeda časova, u ured. Nakon časa to Preduzeće za Vježbu sklanja svoju dokumentaciju kako bi sljedeće preduzeće moglo raditi. Uređivanje ureda je znak za promjenu uloge nastavnika tj. odnosa između nastavnika i učenika. Učenici nisu kao u klasičnoj nastavi raspoređeni po klupama, već su podijeljeni u grupe. Neki uredi imaju i prostoriju za konferencije. Tu se zajednički donose odluke o strategijama rada Preduzeća za Vježbu, tu se vrši refleksija naučenog ili se vode pojedinačni razgovori.

Partnerska preduzeća

Od velikog značaja su i kooperacije sa ekonomskim preduzećima. Mnoga Preduzeća za Vježbu imaju partnere u području ekonomije, one podržavaju Preduzeća za Vježbu sa "Know-how" (npr. realnim obrascima, uzrocima proizvoda), a nekada i sa donacijama ili ekskurzijama u svom preduzeću.

Mreža Preduzeća za Vježbu

Preduzeća za Vježbu sarađuju na nacionalnom tržištu PzV-a sa drugim Preduzećima za Vježbu i Servisnim centrom Preduzeća za Vježbu iz zemlje, kao i na internacionalnom tržištu PzV-a sa inozemnim Preduzećima za Vježbu. Preduzeća za Vježbu održavaju poslovne kontakte (širom svijeta) putem e-maila.

Učenici na osnovu poslovnih kontakata sa inozemnim Preduzećima za Vježbu uspostavljaju školska partnerstva koja vode ka zajedničkim projektima  ili razmjenom učenika.

Servisni centar PzV-a

Da bi se koordinirale aktivnosti Preduzeća za Vježbu tržištu PzV-a je potreban centar za koordinaciju. On simulira one usluge koje su potrebne u realnom poslovnom prometu, a koje Preduzeće za Vježbu samo ne može ponuditi, kao što je banka (internacionalni platni promet) ili uprava (finansijska uprava, socijalno osiguranje, registar preduzeća i sl.), ali isto tako provodi i aktivnosti kao što su sajmovi Preduzeća za Vježbu.

Na internet stranici HYPERLINK https://www.bhs.ba pronaći ćete informacije o radu Servisnog centra u Bosni i Hercegovini.